Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Mehuric Blog 2024-07-09

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom: simptomi, dijagnoza, mogućnosti lečenja i prevencija. Saveti za osobe sa ovim problemom.

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Ovu bolest izaziva humani papiloma virus (HPV) koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu, anusu i ređe na drugim delovima tela.

Šta su kondilomi?

Kondilomi su izrasline na koži ili sluzokoži koje nastaju usled infekcije HPV virusom. Postoji preko 80 identifikovanih tipova ovog virusa, od kojih neki mogu dovesti do razvoja raka. Najčešći uzročnici kondiloma su HPV tipovi 6 i 11, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja malignih promena.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se obično nalaze na penisu, frenulumu, otvoru uretre ili anusu. Kod žena se češće nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, malim i velikim usnama, perineumu, a ređe unutar vagine.

Ove izrasline su obično mekane, izdužene, beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. U početku su male, ali mogu narasti i postati vrlo velike. Moguća je sekundarna infekcija, maceracija i krvavljenje.

Dijagnostika

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a potvrđuje se histološkim, ultrastrukturnim i imunološkim ispitivanjima. Često je potrebno uzeti više mišljenja jer se kondilomi mogu pogrešno dijagnostikovati kao druge promene, poput polipoza.

Načini lečenja

Lečenje kondiloma je individualno i može biti:

  • Krioterapija - spaljivanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana
  • Laser - posebno efektan za unutrašnje kondilome
  • Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene
  • Topikalni preparati - kao što su podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluoracil krema

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije HPV virusa, a ne i sam virus. Nakon lečenja je moguć recidiv, pa je često potrebno ponoviti terapiju.

Prevencija i vakcine

Postoje vakcine koje štite od najopasnijih tipova HPV virusa. One se preporučuju devojkama i ženama u dobi od 9 do 26 godina, a najveći efekat imaju kada se daju pre prvog seksualnog kontakta.

Vakcine se daju u tri doze i štite od HPV tipova koji najčešće izazivaju rak grlića materice. Iako su dostupne u Srbiji, trenutno nisu na listi obaveznih vakcina i pacijenti ih sami plaćaju.

Zaključak

Kondilomi su neprijatna pojava koja može izazvati veliku nelagodu, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje, mogu se uspešno kontrolisati. Važno je konsultovati više stručnih mišljenja pre početka terapije i biti svestan mogućnosti recidiva. Prevencija kroz vakcinaciju i bezbednije seksualne odnose predstavljaju najbolji način zaštite od ovog problema.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.