Važnost kalcijuma u ishrani dece i odraslih - Saveti i iskustva

Mehuric Blog 2024-11-01

Saznajte zašto je kalcijum ključan za zdravlje, posebno tokom leta. Iskustva roditelja, simptomi nedostatka kalcijuma i preporuke za pravilnu ishranu.

Važnost kalcijuma u ishrani dece i odraslih - Saveti i iskustva

Kao roditelji, često smo zabrinuti za ishranu svoje dece i trudimo se da budu zdravi i zaštićeni od svih mogućih opasnosti. Međutim, ponekad nas uhvate situacije koje nismo očekivali, a koje nas podsete koliko su određeni minerali, poput kalcijuma, ključni za organizam.

Lično iskustvo: Nedostatak kalcijuma tokom leta

Jedna majka je podelila svoje iskustvo sa decom tokom letovanja na plaži. Iako je pazila na sve detalje – od zaštite od sunca do hidratacije – dogodilo se nešto neočekivano. Njen sin je iznenada postao mlitav, izgubljen, sa nepomičnim pogledom, a nije reagovao na pokušaje da ga probudi. U panici, pokušala je da ga ohlađuje vodom, a zatim mu je dala malo gaziranog pića, što je pomoglo da se dete povrati.

U konsultaciji sa pedijatrom, saznala je da je došlo do pada kalcijuma u organizmu zbog vrućine. Nedostatak kalcijuma može izazvati mlitavost mišića i privremenu dezorijentaciju. Lekarka je takođe naglasila da leti treba izbegavati davanje čokolade deci, jer može dodatno pogoršati situaciju.

Šta je kalcijum i zašto je važan?

Kalcijum je mineral neophodan za izgradnju kostiju i zuba, mišićne kontrakcije, prenošenje nervnih signala i lučenje hormona. Njegov nivo u krvi mora biti stabilan kako bi organizam funkcionisao pravilno.

Tokom detinjstva i adolescencije, kosti se intenzivno grade, stoga je unos kalcijuma posebno važan. Sa starenjem, proces razgradnje kostiju postaje dominantniji, što može dovesti do osteoporoze, posebno kod žena u postmenopauzi.

Simptomi nedostatka kalcijuma

  • Mlitavost mišića
  • Ukočenost ili grčevi
  • Privremena dezorijentacija
  • Umor
  • Srčane aritmije (u težim slučajevima)

Preveliki unos kalcijuma takođe može biti problem

Druga majka je podelila svoje iskustvo sa sinom kod koga je ustanovljen višak kalcijuma. Dečak je pio velike količine mleka i uzimao vitamine obogaćene kalcijumom, što je dovelo do stvaranja kristala kalcijuma u mokraćnim kanalima. Ovo je rezultiralo krvlju u urinu i brojnim analizama pre nego što je dijagnoza postavljena.

Preveliki unos kalcijuma može dovesti do stvaranja kamena u bubregima, posebno ako postoji neravnoteža sa drugim mineralima, kao što su magnezijum i fosfor.

Kako osigurati optimalan unos kalcijuma?

Najbolji izvori kalcijuma:

  • Mleko i mlečni proizvodi (jogurt, sir, pavlaka)
  • Biljni izvori (brokoli, kelj, soja, susam, bademi)
  • Riba sa kostima (sardine, losos)
  • Obogaćeni proizvodi (sokovi, hleb, žitarice)

Saveti za bolju apsorpciju kalcijuma:

  • Uzimajte kalcijum zajedno sa vitaminom D, jer on olakšava njegovu apsorpciju.
  • Izbegavajte prekomerni unos kafe i gaziranih pića, jer smanjuju usvajanje kalcijuma.
  • Podelite dnevnu dozu kalcijuma u više manjih obroka (npr. 500mg po dozi).
  • Kombinujte kalcijum sa magnezijumom kako biste sprečili zatvor.

Da li deca moraju da piju mleko?

Dok su mleko i mlečni proizvodi najpoznatiji izvor kalcijuma, postoje i druge opcije za decu koja ne podnose laktozu. Biljni izvori, kao što su susam, bademi i lisnato povrće, takođe sadrže kalcijum u obliku koji se može efikasno apsorbovati.

Zaključak

Kalcijum je ključan mineral za celokupno zdravlje, posebno u rastu i razvoju dece. Međutim, važno je održavati ravnotežu – ni previše ni premalo. Leti, kada je organizam izložen toploti i pojačanom znojenju, potrebe za kalcijumom mogu biti veće. Ako imate bilo kakve sumnje, uvek se konsultujte sa lekarom kako biste osigurali optimalan unos ovog vitalnog minerala.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.